13. března 2004
.:Přidat k oblíbeným
.:Napsat e-mail

Články
Lekce
Příklady

Původně bylo povídání o cyklech součástí předchozí lekce, ovšem po důkladném zvážení jsem se rozhodl tyto dva celky rozštípnout - hlavně kvůli přehlednosti. I to je jeden z důvodů, proč je tato lekce opravdu kraťoučká.

Cykly nebo chcete-li smyčky

Pro nešťastníky, kteří začínají: smyčky zařídí, aby se nějaký blok kódu neustále opakoval, třeba až do zblbnutí. Popravdě se opakují dokud je splněna nějaká podmínka. Rozlišujeme asi tyhle základní cykly:

For

Když víte, kolikrát přesně chcete, aby se nějaká operace opakovala, je to právě on, for-cyklus, váš šampión. Zápis:

for (var i = 1; i < 13; i++) {
 alert("Otravuje vás hláška číslo: " + i)
}

Samozřejmě nesmí chybět for a dále v závorkách () výraz skládající se ze tří částí, oddělených středníkem:

1) var i=1 - zavedete proměnnou, která cyklus ovládá a přiřadíte jí hodnotu (většinou 0 nebo 1). S touto proměnnou můžete pracovat i uvnitř cyklu. My jí například používáme pro zobrazení pořadí aktuální varovné hlášky.

2) i<13 - to je ta slibovaná podmínka. Dokud je i menší než 13, cyklus se provádí. Jakmile se i třeba jenom rovná 13, adieux.

3) i++ - operace, která mění proměnnou (nejčastěji i++ nebo i--). V našem případě se i zvětšuje o 1. Samozřejmě ho můžete třeba násobit 7, ale to zas tak často neuplatníte. Nakonec, opět ve složených závorkách, příkazy, které se mají provést.

While

Jen krátce: while znamená dokud

i=4
while (i==5){
  alert("Tato hláška se nikdy nezobrazí, protože i=4 a ne 5")
}

Takže while, podmínka, složené závorky a to je vše. Ještě jedna poznámka, je to možná trochu hloupé, ale tenhle cyklus se neprovede ani jednou, na rozdíl od dalšího...

Do...while

Už název je podezřele podobný cyklu while. Ano jsou skoro stejné, až na jednu..

i=4
do {
 alert("Tato hláška už se zobrazí, ale jen jednou!!")
}
while (i==5)

..maličkost. Tenhle cyklus má podmínku až na konci, takže se vždy provede alespoň jednou. U nás si klidně běží, zobrazí alert a až teprve potom se probudí a zjistí, že i=4 (tím pádem není splněna podmínka i==5) a vypne se.

Závěr

Bylo to tak trochu z rychlíku. Opět platí, co bylo napsáno už v minulém závěru: Všechno si pořádně vyzkoušejte! Ještě bych vás rád navnadil na další lekce. Základ JavaScriptu máme za sebou a teď budou následovat doplňující díly našeho seriálu JavaScript na kraji města. V nich dovysvětlím problémy, které jsem už možná trochu nastínil, jako třeba vstupní parametry funkcí a spoustu dalšího, proto zůstaňte s námi!!

Mort
<< Předchozí lekce


Další lekce >>
_
^
Back to top

Valid XHTML 1.0!   Valid CSS!
TOPlist